Perkusje i granie na nich -zobacz ocb
Tuesday December 11th 2018

Jaki rozmiar djembe wybrać?

Miłośnicy rytmu na pewno wiedzą, jak wygląda ten charakterystyczny afrykański bęben o kielichowatym kształcie… ale nie tylko oni. Można śmiało powiedzieć, że djembe jest swoistą wizytówką Afryki i jego wygląd oraz brzmienie znane jest każdemu.

Te afrykańskie bębny powstają na bazie drewnianego korpusu. Rzeźbi się go z odpowiednio wysuszonych kawałków wyselekcjonowanych gatunków drzew. Na korpus, za pomocą specjalnej, nierozciągliwej linki, naciąga się membranę ze skóry naturalnej.

Djembe wykonywane są w wielu wielkościach. Od rozmiaru instrumentu zależy, jakie dźwięki można z niego wydobyć, rzutuje on też na łatwość transportu i łatwość nauki.
Przyjmuje się ogólną zasadę, że jeśli dwie, płasko położone, dłonie grającego mieszczą się na membranie, to będzie to odpowiedni rozmiar bębna. Jednak oprócz tego wyznacznika, należy wziąć pod uwagę jeszcze inne fakty. Przede wszystkim dla kogo jest przeznaczony i w jakim celu. Osobom dorosłym, które dopiero uczą się gry na bębnach poleca się instrumenty o średnicy minimum 11 cali. Taka wielkość membrany pozwala prawidłowo wydobyć już wszystkie dźwięki – na mniejszych bębnach jest to praktycznie niemożliwe. Jednak nie znaczy to, że należy rezygnować z mniejszych – te posłużą doskonale do nauki gry dzieciom i młodzieży, a także sprawdzą się jako instrument przenośny, np. do zabrania w podróż.
Bębny 12-calowe i większe to w pełni profesjonalne perkusjonalia, które posłużą nawet muzykom grającym w zespołach.

Pages

Interesting Sites

    Archives